Interfejsy MIDI i Mixvibes.Mixvibes wspiera interfejsy i kontrolery MIDI, co więcej, każde urządzenie z wyjściem MIDI jest kompatybilne z oprogramowaniem z serii Mixvibes. Czy będzie to port MIDI w twojej karcie dźwiękowej, adapter MIDI USB czy oldschoolowy port gier komputerowych. Celem tego posta nie jest napisanie tutoriala, ale wyposażenie nawet najbardziej świeżego użytkownika w wiedzę potrzebną do rozpoczęcia korzystania z MIDI jak i pomoc w rozwinięciu kreatywności poprzez korzystanie z większości funkcji MIDI wbudowanych w programy Mixvibes...
Niektóre kontrolery MIDI są tak kompaktowe, że dosłownie mieszczą się kieszeni! Z opcją rozszerzenia kontroli Mixvibes za ich pomocą zdobywamy mnóstwo możliwości jako DJ: uruchamianie kilku opcji za pomocą jednego przycisku, kontrola suwaków, efektów, loopowanie, ręczna i programowana kontrola wbudowanego w Mixvibes samplera oraz jego opcji. Dodanie kontrolera MIDI do twojego sprzętu może zaoszczędzić sporo czasu podczas seta i upłynnić twój występ.
Zanim zagłębimy się w szczegóły poszukajmy trochę więcej informacji...
Co to jest MIDI?MIDI (skrót od Musical Instrument Digital Interface czyli system składający się z interfejsu, oprogramowania i zestawu komend) to standardowa specyfikacja do połączenia dwóch lub więcej urządzeń. Typ urządzeń o jakich będziemy tutaj dyskutować, głównie po to, żeby trochę uprościć, to sekwencery i syntezatory (w naszym przypadku sampler Mixvibesa będzie syntezatorem). Co to tak na serio znaczy? To znaczy, że możesz połączyć dwa urządzenia muzyczne i kazać się im wzajemnie komunikować. Przykładem będzie podłączenie kabla MIDI do wyjścia MIDI w sekwencerze i podłączenie drugiego końca w wejście MIDI w syntezatorze. Teraz kiedy tylko przyciśniesz któryś z padów lub uruchomisz jedną z zaprogramowanych sekwencji zachowanych w sekwencerze, przez kabel zostanie wysłana informacja do syntezatora który odtworzy dźwięk, zdefiniowane instrumenty i/lub sample. MIDI jest jednak o wiele bardziej skomplikowane. Są rzeczy które musisz wiedzieć, żeby za pomocą sekwencera odtworzyć poprawnie (jeśli w ogóle) dźwięki na syntezatorze! Przejdźmy zatem do podstaw MIDI.
PodstawyŻeby używać MIDI nie potrzebujesz rozległej technicznej wiedzy na ten temat. Wystarczy, że zrozumiesz kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest to, że MIDI nie jest informacją dźwiękową. Jest to jedynie pakiet cyfrowych instrukcji które są wysyłane i odbierane pomiędzy urządzeniami. Urządzenia muzyczne tłumaczą te dane na komendy. Jeśli sekwencer odtwarza utwór to jest to jedynie „powiedzenie” syntezatorowi z którym jest połączony, które dźwięki, jakiej długości i jakiej wysokości ma odtwarzać. Wyobraź sobie instrukcje MIDI jako wstęgę do pianoli (
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pianola). Wstęga sama w sobie nie wydaje żadnego dźwięku, bo są to jedynie instrukcje dla pianoli. Ale jeśli pianola użyje jej, żeby wyznaczyć dźwięki które ma zagrać... Mamy muzykę!!!
Po drugie, musisz zrozumieć jak działa przepływ informacji MIDI. Kiedy zacząłem używać MIDI wszystkie WEJŚCIA (IN) i WYJŚCIA (OUT) trochę namieszały mi w głowie. Ale to wszystko da się uprościć. Dane MIDI są wysyłane przez port WYJŚCIA, a odbierane przez port WEJŚCIA. Więc jeśli na przykład chcesz wysyłać dane MIDI z sekwencera do syntezatora, kable muszą być podłączone do WYJŚCIA w sekwencerze (bo informacje są z niego wysyłane) i do WEJŚCIA w syntezatorze (bo odbiera on informacje). Jeśli chciałbyś wysyłać informacje z syntezatora do sekwencera, powiedzmy, sekwencję w utworze, wtedy kabel powinien wychodzić z WYJŚCIA w syntezatorze i wchodzić do WEJŚCIA w sekwencerze, jednak na razie Mixvibes nie obsługuje tej funkcji.
Kanały (Channels)MIDI przesyła dane na 16 różnych kanałach. Pozwala to na przekazanie 16 różnych zestawów informacji w tym samym czasie. Sekwencer może odtworzyć utwór z 16 różnymi instrumentami gdzie każdy instrument jest wysyłany na innym kanale. Na przykład perkusja może być odtwarzana na kanale 10, bas na kanale 1, melodia na kanale 5 i tak dalej. Musisz się tylko upewnić, że syntezator który odbiera kanały ma do nich przypisane odpowiednie instrumenty. Kiedy ustawiasz syntezator, żeby odbierał informacje o kanałach MIDI, zwłaszcza jeśli nie jest to syntezator polifoniczny, bardzo ważne jest, żeby nie był w trybie „OMNI”. Co to znaczy? Zaraz wyjaśnię. Syntezator posiada 3 różne tryby MIDI: OMNI, MULTI i POLY.
Tryb
OMNI oznacza, że syntezator zbiera wszystkie informacje które otrzymuje, ignoruje informacje o kanałach i odtwarza wszystkie dźwięki na kanale na który jest aktualnie ustawiony. Załóżmy, że masz utwór zaaranżowany na zespół rockowy. Jeden kanał odtwarza perkusję, jeden bas i jeden gitarę. Załóżmy, że syntezator jest ustawiony na tryb OMNI oraz na odtwarzanie gitary basowej. Jeśli wyślemy całą sekwencję do syntezatora w trybie OMNI, odtworzy on wszystkie sekwencje: perkusję, gitarę i bas używając dźwięku gitary basowej. Nie trzeba tłumaczyć, że brzmiałoby to jak kompletny bałagan. Szczerze mówiąc, nie wiem po co mógłbyś kiedykolwiek używać trybu OMNI, ja zawsze upewniam się, że moje syntezatory nie są ustawione na ten tryb.
Tryb
MULTI używany jest dla syntezatorów polifonicznych które potrafią odtwarzać różne instrumenty na różnych kanałach równocześnie. Jedne z wcześniejszych to Korg DS-8 i Ensoniq ESQ-1. Dzisiaj, większość takich urządzeń jest polifoniczna. Kiedy syntezator polifoniczny jest w trybie MULTI, zbiera dane MIDI które otrzymuje i na podstawie informacji o kanałach dystrybuuje dane do konkretnych kanałów syntezatora. Jeśli zagrałbyś ten sam rockowy utwór wspomniany wyżej na syntezatorze polifonicznym w trybie MULTI (przy odpowiednio ustawionych instrumentach), otrzymałbyś odtworzenie perkusji, gitary i gitary basowej.
Tryb
POLY używany jest wtedy kiedy chcesz, żeby syntezator odtworzył jeden konkretny kanał. Dane MIDI odbierane i odtwarzane zależą wyłącznie od kanału MIDI który wybierzesz, żeby syntezator odbierał.
Typy danych które nagrywają sekwencery MIDINOTE LENGTH (długość dźwięku), jak długo każdy z klawiszy jest przyciśnięty
KEY VELOCITY, szybkość z jaką klawisz jest przyciśnięty. Zakres szybkości to wartości (1 – 127).
PITCH, wysokość dźwięku, przyjmuje wartości MIDI (21 – 108) co odpowiada 88 klawiszom fortepianu.
MIDI CHANNEL (Kanał MIDI), kanał na którym urządzenie wysyła lub odbiera sygnał.
AFTER TOUCH, jak mocno klawisz został przyciśnięty.
CONTROLLER DATA, informacje takie jak przytrzymanie, modulacja, balans kanałów, zmiana wysokości dźwięku.
PATCH CHANGES, informacja o zmianie dźwięku.
Posiadasz już teraz podstawowe informacje o MIDI i o jego idei, teraz czas na konfigurację Mixvibesa I twojego sprzętu, aby mogły się ze sobą komunikować.
Po pierwsze, upewnij się, że twój sprzęt jest włączony i podłączony do interfejsu MIDI podłączonego do twojego komputera. Otwórz Mixvibes i z menu „File” wybierz „Preferences” dalej „Options” (lub użyj skrótu „Ctrl+Shift+O”), a z zakładek wybierz „MIDI”.
Następujące ustawienia pozwalają ustawić z jakiego interfejsu MIDI oraz pliku konfiguracyjnego MIDI korzystasz.
Są trzy główne opcje: Activate (Włącz), Device (Urządzenie) i MIDI File (Plik MIDI). Jeśli zaznaczysz opcję Activate, Mixvibes będzie akceptował komendy MIDI z interfejsu MIDI który został wybrany z listy Device. Lista Device wyświetla interfejsy MIDI podłączone do twojego komputera. Lista MIDI File wyświetla wszystkie dostępne pliki konfiguracyjne zawierające komendy MIDI oraz pozwala na ich tworzenie “New” i edycję „Edit”.

Po pierwsze, musisz wybrać interfejs MIDI, rozwiń listę klikając w strzałkę i wybierz interfejs MIDI do którego podłączony jest kontroler MIDI. To może być karta dźwiękowa, interfejs USB lub po prostu kontroler MIDI USB podłączony bezpośrednio do komputera przez USB, powinieneś łatwo je rozpoznać.

Mixvibes ma już pokaźny zbiór skonfigurowanych urządzeń MIDI, przeszukaj listę, jeśli twoje urządzenie tam będzie, zaoszczędzisz sporo czasu, zaznacz nazwę pliku, żeby go wybrać. Jeśli twojego urządzenia MIDI nie ma na liście, będziesz musiał stworzyć nowy plik konfiguracyjny., żeby to zrobić kliknij „New” (Nowy). Zostanie stworzony nowy plik o nazwie „new1”, żeby ją zmienić kliknij podwójnie na plik, zmień nazwę i naciśnij Enter/Return na klawiaturze, żeby zachować zmiany. Przycisk „Edit” otwiera edytor plików konfiguracyjnych MIDI Mixvibesa.
(może zajmę się tym trochę później

).
Aktywuj swój sprzęt zaznaczając opcję “Activate”.

Jeśli skonfigurowałeś już wszystko w zakładce konfiguracji MIDI, zamknij okno ustawień.
Teraz czas, żeby upewnić się, że Mixvibes odbiera komendy z twojego kontrolera MIDI. Z menu View (Widok) wybierz opcję „Info”. Na samym dole ekranu pojawi się belka na której Mixvibes będzie wyświetlał informacje o aktualnej sesji programu. Po prawej stronie od tych informacji zobaczysz kody MIDI odbierane z twojego kontrolera MIDI, pole pozostanie puste do pierwszego odebrania sygnału MIDI. Jeśli przyciśniesz klawisz/pedał/pad lub wyregulujesz jakieś zmienne na twoim kontrolerze MIDI, informacja w postaci kodu MIDI zostanie wyświetlona na belce co znaczy, że wszystko działa jak trzeba.
Uczenie komend i mapowanie twojego kontrolera MIDITeraz musisz uzupełnić nowy plik konfiguracyjny komendami MIDI, można to zrobić ręcznie wpisując informacje do edytora plików konfiguracyjnych MIDI Mixvibes (Preferences>Options>zakładka MIDI). Ta metoda może być bardzo efektywna ale zajmuje dużo czasu. Na szczęście Mixvibes posiada tryb uczenia się komend i automatycznego zapisywania pożądanej akcji do pliku konfiguracyjnego - „MIDI Learn”.
W tym dziale przyrzymy się właśnie „MIDI Learn”.
Mamy dwie opcje dla trybu uczenia się komend MIDI. Możesz je odszukać nawigując do Preferences>Learning. „Enable” aktywuje tryb „MIDI Learn”, zaznaczając „Permanent” włączysz zapisywanie nauczonych komend do pliku konfiguracyjnego.

Wybierz „Permanent”, a później „Enable” (lub przyciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Shift+L), żeby włączyć tryb nauki komend MIDI. Jesteś gotowy, żeby zacząć uczyć Mixvibes komend MIDI.
Do demonstracji użyję samplera Mixvibes, jednak nauka poleceń dotyczących pozostałych opcji działa tak samo. Sampler jest najbardziej odpowiedni do sprzętu którego użyję do demonstracji.

Uczenie guzików; Wybierz pierwszy pad samplera najeżdżając na niego kursorem myszki i zostawiając go w miejscu na dwie sekundy, kiedy Mixvibes będzie gotowy, żeby otrzymać polecenie MIDI od twojego kontrolera pad zmieni kolor na srebrny. Kiedy pad będzie już podświetlony na srebrno, naciśnij pierwszy pad na swoim sprzęcie (tylko raz) i to wszystko, komenda nauczona! Powtórz powyższe kroki dla tylu padów ile tylko chcesz zaprogramować.

Uczenie pokręteł i suwaków: Wybierz suwak głośności w samplerze Mixvibes poprzez umieszczenie nad nim kursora myszki przez dwie sekundy, kiedy Mixvibes będzie gotowy, żeby otrzymać polecenie MIDI od twojego kontrolera suwak zmieni kolor na srebrny. Kiedy suwak będzie podświetlony na srebrno, porusz suwakiem/pokrętłem powoli do maksymalnej wartości w lewo/dół i w prawo/górę. Powtórz powyższe kroki dla pokręteł i suwaków które chcesz zaprogramować/nauczyć, wszystkie uczy się w ten sam sposób jednak suwak od pitch/MT/Key działa w sposób odwrócony (poruszanie w dół/lewo suwakiem/pokrętłem na sprzęcie porusza elementem w górę/prawo na ekranie).

Nie zapomnij wyłączyć opcji “MIDI learning” kiedy skończysz!
Wskazówki,
Zapisanie większej ilości plików konfiguracyjnych z różnymi ustawieniami dla tego samego sprzętu pozwala na używanie twojego urządzenia do różnych rzeczy zależnie od potrzeb i konkretnych występów.
Uczenie klawiatury działa w taki sam sposób, wykonaj te same instrukcje co dla programowania samplera tylko zamiast pada naciśnij klawisz, nie zapomnij stworzyć nowego pliku konfiguracyjnego klawiatury w Preferences>Options>Keyboard w taki sam sposób jak tworzysz plik konfiguracyjny MIDI.To wszystko. Trochę podstawowych informacji o ustawieniach MIDI i o tym jak to wszystko działa... to wszystko co potrzebujesz wiedzieć, żeby skonfigurować Mixvibesa do pracy z zewnętrznym kontrolerem MIDI...
Reszta zależy od ciebie, nie minie dużo czasu jak znajdziesz konfigurację która najbardziej ci pasuje, będziesz loopował, samplował i używał efektów, dodając kreatywności twojemu występowi.
Jeśli zdecydujesz się wykonać instrukcje zawarte w tym poście mam nadzieję, że wszystko zadziała bez problemów i będzie zrozumiałe...
Pozdro
Bryan.
Tłumaczenie: SebastianB
